Logo platformy facebook Logo platformy instagram Logo platformy twitter

Profilaktyka

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Każdego roku w dniu 26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Wyznaczona data obchodów jest nieprzypadkowa. Rozpoczynające się wakacje to okres, gdy tysiące młodych ludzi wyjeżdża na obozy, biwaki, koncerty, by cieszyć się życiem i odpoczywać. Jest to również czas, w którym niestety część młodych ludzi pierwszy raz sięgnie po narkotyk. Według najnowszych danych do narkotykowej inicjacji dochodzi w coraz wcześniejszym – nawet dziecięcym wieku.

Obchody tego wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków, leków, innych substancji psychoaktywnych w celu odurzania się coraz młodszych osób, również w celu pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.

Narkotyki to nie tylko uzależnienie, choroby psychiczne i inne problemy zdrowotne, ale często trudne do przewidzenia zdarzenia, które komplikują życie. Oprócz konsekwencji i ryzyka utraty zdrowia, a nawet życia pamiętać należy o konsekwencjach społecznych i karnych, gdyż fakt karalności może zmienić dotychczasowe życie lub wpłynąć na przyszłość osoby ukaranej zamykając jej dostęp do wielu zawodów czy funkcji społecznych.

Gdzie szukać pomocy:

*801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

*116 111 – Telefon  Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

*800 060 800 – Ogólnopolska infolinia o dopalaczach GIS (bezpłatna, całodobowa)

* www.narkomania.org.pl

*Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny ,,KARAN” Tel (048) 360-24-63 lub kom. 508-527-507

Źródło:

https://www.gov.pl/web/psse-kolobrzeg/miedzynarodowy-dzien-zapobiegania-narkomanii

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY


W GOZ Unisław prowadzony jest program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Na badanie cytologiczne można zgłaszać się w poniedziałki i środy w godzinach 15-17. Dodatkowe informację można uzyskać u położnej, numer telefonu (56) 68 66 031 wew. 22.
 
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25 -59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Badanie jest bezpłatne dla kobiet ubezpieczonych w NFZ.


Strzałka powrotu na poprzednią stronęPowrót