Logo platformy facebook Logo platformy instagram Logo platformy twitter

Łączą siły od sześciu dekad

Koło Gospodyń Wiejskich w Gołotach działa już 60 lat. Uroczyste jubileuszowe spotkanie odbyło się 10 czerwca.

Uroczystość rozpoczęła się od kilku słów historii koła, którą przedstawiła obecna przewodnicząca Leokadia Lasota. Były kwiaty i życzenia od zaproszonych gości: wójta Jakuba Danielewicza, przewodniczącego rady gminy Jarosława Szczeciaka, gminnej przewodniczącej KGW Małgorzaty Bednarek oraz Ewy Łobaczewskiej – przewodniczącej Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Z okazji jubileuszu z koncertem wystąpiła Zofia Kosińska, a oprawę muzyczną zapewnił Jarosław Kosiński.

Koło Gospodyń Wiejskich powstało 4 marca 1963 roku, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego w Gołotach. W skład pierwszego zarządu weszły: przewodnicząca Janina Duma, sekretarz Helena Wróblewska, skarbnik Wiesława Kołodziej. Koło powstało z 18 członkiń, ale już na koniec roku liczyło 26 osób. Bodźcem zachęcającym do wstępowania w szeregi koła był 60-cio godzinny kurs gotowania i pieczenia przygotowany wiosną 1963 roku. Nie było jeszcze domu wiejskiego, więc spotkania odbywały się w domach członkiń: Walerii Kilian, Janiny Dumy i Kazimiery Szydłowskiej. Cele jakie panie sobie postawiły to podejmowanie różnorodnych działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet wiejskich. Członkinie  koła uczestniczyły w różnorodnych kursach, szkoleniach, konkursach i pokazach, które miały służyć poprawie warunków socjalno- bytowych rodzin wiejskich, upowszechnianiu postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym oraz poprawie stanu zdrowia. W ciągu 60-letniej nieprzerwalnej działalności KGW, panie uczestniczyły w setkach różnorodnych kursów i pokazów, jak np.: kursie żywienia rodziny, gotowania, pieczenia, cukierniczym, garmażeryjnym wypieku chleba, potraw staropolskich, wigilijnych, wielkanocnych, kursach kroju i szycia, szydełkowania, wyszywania, haftowania, pokazie kosmetycznym i makijażu, pokazie nakrycia i dekoracji stołów, stroików wielkanocnych, bożonarodzeniowych, układaniu bukietów i obrazów z suchych roślin, ozdób z siana i słomy, masy solnej i kaszy, z ciasta drożdżowego, kursie malowania na szkle, malowania jaj metodą batikową i wielu innych. 

Obecnie miejscem spotkań gospodyń jest Dom Wiejski wybudowany w 1964 roku. Znajduje się w nim kuchnia z wyposażeniem, sala wyposażona w stoły i krzesła i izba pamięci. Przez cały czas członkinie koła aktywnie włączają się w pracę na rzecz wsi i Domu Wiejskiego. Same malowały drzwi, ogrodzenie, szyły firanki, przygotowywały sale do remontu. W pracach pomagają im ich mężowie, czyli członkowie Kółka Rolniczego w Gołotach.

W ciągu 60-letniej działalności KGW były 4 przewodniczące:

  • 1963- 1969 Janina Duma,
  • 1969- 1978 Marianna Jóźwik,
  • 1978- 1997 Jadwiga Duma,
  • ostatnie 26 lat Leokadia Lasota.
Uroczyste świętowanie 60-lecia KGW Gołoty

Strzałka powrotu na poprzednią stronęPowrót