A A A Uroczystość przy mogile

W niedzielę, 29 września 2019r. przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego z okresu II wojny światowej w raciniewskim lesie odbyła się uroczystość o charakterze patriotyczno-religijnym.

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ordynariusza Diecezji Toruńskiej Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, Patronatem Honorowym Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego Księdza Biskupa Józefa Guzdka, Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Patronatem Honorowym Wójta Gminy Unisław Jakuba Danielewicza.

Uroczystości wpisały się już na stałe w świadomości mieszkańców Raciniewa, znajdują się także w programie uroczystości patriotycznych gminy Unisław i województwa kujawsko – pomorskiego. Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie pamięci o bezimiennych ofiarach cywilnych zamordowanych przez niemieckiego okupanta, żywa lekcja historii, podtrzymanie tradycji corocznych obchodów ważnych dla mieszkańców Gminy Unisław, podkreślenie okrucieństwa wojny i ofiar, jakie trzeba było ponieść abyśmy mogli cieszyć się wolnością i pokojem.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodniczył ks. kan. Marek Linowiecki, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu. Po mszy świętej od Hymnu Państwowego rozpoczęła się część patriotyczna. Głos zabrał Józef Ramlau – Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Jakub Danielewicz - wójt Gminy Unisław. Po odczytaniu Apelu Pamięci żołnierze z 3 Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie oddali salwę honorową, następnie delegacje złożyły kwiaty przy mogile. Na zakończenie obchodów obecni na uroczystości wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, mundurowych, harcerze z 32 Grunwaldzkiej Unisławskiej Drużyny Harcerskiej „Bez Odbioru” im. Stanisława Konstantego Króla oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy na niedzielnej uroczystości. Poczty sztandarowe wystawiła: Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Chełmnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Unisławiu, Ochotnicza Straż Pożarna w Kokocku, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zespół Szkół w Unisławiu, Koło Łowieckie Bażant w Unisławiu, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego imienia Antoniego Depczyńskiego, Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej, Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Toruniu, Kółko Rolnicze w Unisławiu.
W symboliczny sposób czcząc pamięć przy mogile w Raciniewie oddajemy cześć wszystkim Polakom pomordowanym również w innych  zakątkach lasu raciniewskiego i okolicy. Od lat wraz z lokalną społecznością i władzami gminy dbamy o to miejsce sprawiając że staje się ważnym punktem na historycznej mapie naszego kraju – podkreśla Marcin Kalkowski, organizator uroczystości.