A A A Worek z pieniędzmi na kulturę

70 tysięcy złotych - tyle wyniesie łączna suma zakupów nowych sprzętów do Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu. Instytucja zyska nowoczesne wyposażenie w specjalistycznych pracowniach: krawieckiej i cyrkowej, ale też doposażone zostanie zaplecze techniczne w nowe nagłośnienie i oświetlenie sceniczne oraz meble. Pierwsze zakupy już zrobione.

Gminny Ośrodek Kultury zdobył na to zadanie fundusze z ministerialnego programu „Infrastruktura Domów Kultury 2019” i znalazł się w czołówce najwyżej ocenionych projektów na ogólnopolskiej liście plasując się na siódmej lokacie spośród blisko pół tysiąca wnioskodawców. Z zewnątrz wsparcie wyniesie blisko 42 tys. zł, wkład własny z budżetu gminy to 28 tys. zł.
- Każdego roku sięgamy po fundusze zewnętrzne z różnych źródeł, dzięki temu możemy oferować coraz ciekawsze zajęcia, warsztaty i wydarzenia - mówi Paweł Marwitz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu. - Wsparcie z ministerstwa otrzymamy już po raz drugi w ciągu ostatnich kilku lat. Poprzednio wartość zakupów wyniosła 100 tys. zł. W ubiegłym roku mieliśmy także fundusze choćby na projekty kulturalne mieszkańców  i stworzenie diagnozy potrzeb kulturalnych, wsparcie dostaliśmy też na utworzenie pracowni pozytywnego działania i na polsko-ukraińskie spotkania młodzieży. Całość zewnętrznego wsparcia w minionym roku wyniosła blisko 110 tys. zł.

Co będzie kupione?
Na miejsce dotarły już nowe stoły, krzesła i regały, ale to dopiero początek dużych zakupów w ramach projektu Infrastruktura Domów Kultury 2019. W ramach nich zaplanowano jeszcze maszyny do szycia, maszynę hafciarską, specjalistyczne oświetlenie, sprzęt  ekwilibrystyczny, żonglerski i akrobatyczny w tym monocykle, szczudła, itp., interaktywną podłogę, oświetlenie sceniczne w tym - głowy ruchome, reflektory, konstrukcje sceniczne, namiot, a wśród nagłośnienia  - mikrofony bezprzewodowe, przenośny zestaw nagłośnieniowy i wewnętrzne nagłośnienie.