A A A Historyczny dzień poświęcony edukacji i nauce

Data: 2012-10-15

Poniedziałek, 15 października był niezwykle uroczysty. Przesądziły o tym dwa, ważne wydarzenia: Wojewódzki Dzień Edukacji Narodowej obchodzony właśnie w Unisławiu oraz otwarcie Astro-Bazy.

Na hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbyła się pierwsza część uroczystości wojewódzkich, zgromadziło się m.in. liczne grono pedagogiczne z całego regionu. Wśród nich wyróżnieni nauczyciele, którzy odebrali nagrody oraz kwiaty z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz zarządu  województwa kujawsko-pomorskiego. Gminne nagrody z rąk Jakuba Danielewicza, wójta  naszej gminy, otrzymały panie: Hanna Bagrowska, Hanna Płomińska, Katarzyna Murawska, Beata Kubacka i Hanna Gwarek. Do dyrektora Zespołu Szkół w Unisławiu trafił zaś podarowany herb województwa.

Oficjalne wystąpienia  były bogate w przemyślenia, podsumowania oraz podziękowania. Głos zabrali m.in. Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Jakub Danielewicz gospodarz naszej gminy oraz Czesław Stawikowski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty. Nie zabrakło oczywiście słów wdzięczności ze strony uczniów.

Dzieci w podniebne klimaty przeniosły wszystkich zgromadzonych na sali. Zaprezentowano też kolejne etapy powstawania i podejmowane działania związanych z unisławską Astro-Bazą.

Tak artystycznie i merytorycznie przygotowani uczestnicy obchodów Wojewódzkiego Dnia Edukacji Narodowej przeszli do budynku astrobazy. Tam po uroczystym przecięciu wstęgi i wypuszczeniu balonów z listem o tej astronomicznej inwestycji, obiekt poświęcił ks. proboszcz Marek Linowiecki. Potem, przyszedł już czas na zwiedzanie Astro-Bazy i prezentację wyposażenia. Uczniowie unisławskiego gimnazjum, za pośrednictwem teletransmisji, połączyli się ze swoimi rówieśnikami z Astro-Bazy w Jabłonowie Pomorskim. Ich instrukcje pomogły naszym gimnazjalistom złożyć profesjonalny teleskop i to bez żadnych przeszkód.

W drugiej części trwającej od popołudnia, mieszkańcy zwiedzali obiekt i poznawali wyposażenie, a o godz. 19.00 przewidziano również interesującą prezentację multimedialną. Mieszkańcy naszej gminy, a wśród nich miłośnicy astronomii wybrali się wraz z Piotrem Majewskim, współtwórcą programu planetarium TVP, m.in. w wirtualną podróż do świata planet i ich księżyców.