Dziś jest: wtorek, 21 września 2021r. Godzina: 18:53 Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Pogoda

Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Uroczyste otwarcie ul. Parkowej i Chopina

Data: 2011-11-25

Jest się z czego cieszyć!
 
702 metry instalacji deszczowej, 644 metry kanalizacji sanitarnej, 693 metry instalacji wodociągowej, 5 tysięcy metrów kwadratowych nowego asfaltu i 3,5 tysiąca metrów kwadratowych chodników, do tego 32 nowe słupy oświetleniowe i ponad 40 dodatkowych miejsc parkingowych. Tak w liczbach wygląda inwestycja gm. Unisław, która pochłonęła blisko 3 mln. zł.
Prace na dwóch ulicach: Parkowej i Chopina udało się przeprowadzić ekspresowo, bo w terminie 10 tygodni. W efekcie tych zmian pojawił się nowy układ komunikacyjny, a w ramach niego m.in. skwer przed budynkiem Urzędu Gminy w Unisławiu. Ten rejon Unisławia znacznie zyskał na estetyce.
Stary i niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia rurociąg, bo zbudowany z azbestu, zamieniono bezpiecznymi tworzywami. Przebudowana została kanalizacja, tak aby rozdzielić kanalizację deszczową i sanitarną. Mieszkańcy mogą się cieszyć też z szerokich chodników i równego asfaltu. Od teraz wjazdy na ul. Parkową rozdzielają specjalne wyspy bezpieczeństwa.
W środę 23 listopada dokonane zostało uroczyste otwarcie tej inwestycji w obecności gości i mieszkańców naszej gminy. W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: Ewa Mes wojewoda kujawsko – pomorski, Beata Krzemińska, przedstawicielka marszałka województwa, Wojciech Bińczyk, starosta chełmiński, przedstawiciele służb mundurowych, radni oraz sołtysi. Inwestycja została poświęcona przez Marka Linowieckiego ks. proboszcza unisławskiej parafii. 
- Miło jest patrzeć jak rozwija się wieś - mówiła wojewoda Ewa Mes. – Ta inwestycja z pewnością poprawi jakość życia i przyczyni się do lepszego rozwoju gminy. Oby tak dalej.
Z kolei Jakub Danielewicz, wójt gm. Unisław podkreślał znaczny udział funduszy zewnętrznych w tym przedsięwzięciu. - Jak na możliwości Gminy Unisław jest to jest to inwestycja ogromna, jej całkowity koszt przekroczył 2 miliony 900 tysięcy złotych. Bez dofinansowania zewnętrznego nie byłoby stać gminy Unisław na realizację tej inwestycji. Ponad milion złotych dofinansowania pochodzi ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. W tym miejscu chcę podziękować pani wojewodzie Ewie Mes za umożliwienie zrealizowania tej inwestycji. Gdyby nie jej decyzja o przesunięciu środków finansowych z oszczędności po przetargach na drogach powiatowych na ulicę parkową i Chopina w Unisławiu nie udałoby nam się zrealizować tego przedsięwzięcia. Dziękuję też marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu oraz podległym mu służbom, gdyż z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na tę inwestycję otrzymaliśmy 525 tysięcy złotych.
 
Z budżetu gminy na to przedsięwzięcie trzeba było też znacznej kwoty. Wójt dziękował też wszystkim radnym obecnej kadencji za akceptację odważnej konstrukcji projektu budżetu. Wkład własny gminy w tej inwestycji wynosi bowiem ponad 1,4 mln. zł. Wójt zapowiedział, że to nie koniec odważnych zmian w naszej gminie.
- Będziemy zabiegać o unijne dofinansowanie na kolejne inwestycje w naszej gminie. Tylko w tym rejonie zamierzamy zbudować nowoczesne i bezpieczne targowisko oraz zagospodarować na miejsce wypoczynku staw, który znajduje się za pobliskimi blokami. A jeszcze w tym roku nasz nowy skwer ozdobi piękna choinka. Tuż przed świętami będziemy cieszyć się jej urokiem podczas wspólnego kolędowania.
W uroczystości oddania do użytku zmodernizowanych ulic udział brały też dzieci z najmłodszych klas wszystkich szkół na terenie gminy. Miały one, podobnie jak samorządowcy różnych szczebli, ważne zadanie – posadzenie swoich drzew, na pamiątkę wykonania tej inwestycji. Za to zadanie dzieci zostały nagrodzone przez wójt gm. Unisław odblaskami, które mają poprawić ich widoczność na drodze. Dzieci więcej o bezpieczeństwie na drogach mogły posłuchać w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu, gdzie policjant przekazywał najmłodszym wszystkie istotne wiadomości. Tam też przewidziano wspólne gry i zabawy.
Zamiast tradycyjnego przecinania wstęgi w niebo wypuszczony został z balonami pamiątkowy list, w którym zawarte zostały wszystkie informacje na temat wykonanej informacji. Teraz czekamy na kontakt odbiorcy tego przekazu.