Dziś jest: wtorek, 21 września 2021r. Godzina: 18:06 Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Pogoda

Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Podpisali się pod strefą

Data: 2012-03-05

17 hektarów terenu po byłej cukrowni w Unisławiu zamieni się w strefę gospodarczą? To bardzo prawdopodobne. 5 marca wójt gm. Unisław podpisał z marszałkiem województwa, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz władzami Krajowej Spółki Cukrowej list intencyjny, w którym zobowiązują się do skoordynowanych działań na rzecz powstania strefy ekonomicznej w Unisławiu.

Podpisanie umowy
fot. Andrzej Goiński

- Cieszę się, że jest tak duża społeczna akceptacja dla tej odważnej inicjatywy gospodarczej, wspierają nas zarówno sami mieszkańcy, jak i samorządowcy oraz parlamentarzyści – mówi Jakub Danielewicz, wójt gm. Unisław. – W takim położeniu jesteśmy skazani na sukces. Dogodna komunikacja, bliska odległość do większych ośrodków miejskich to tylko część atutów tego miejsca. Zdajemy sobie sprawę, że kluczowym argumentem dla osiedlania się mieszkańców na naszym terenie jest perspektywa znalezienia pracy w najbliższym rejonie. Stąd też jesteśmy zdeterminowani do tego, aby jako pierwsi w naszym powiecie stworzyć preferencyjne warunki dla biznesu na dużym obszarze gospodarczym.

Podpisy pod listem intencyjnym złożyli wójt Jakub Danielewicz, marszałek Piotr Całbecki, prezes PSSE Teresa Kamińska, prezes KSC Marcin Kulicki oraz Tomasz Olenderek z Krajowej Spółki Cukrowej.

 Podpisanie umowy
fot. Andrzej Goiński

Podpisane 5 marca porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz poszerzenia PSSE stanowi między innymi o powołaniu komitetu sterującego, który zajmie się planowaniem kolejnych podejmowanych w tym celu posunięć oraz ich koordynacją. Decyzję o poszerzeniu strefy podejmuje ostatecznie Rada Ministrów. Wkrótce z ministrem skarbu w sprawie przyszłości unisławskiej strefy mają spotkać się marszałek województwa i prezes PSSE.

- Każde posunięcie, które służy powstawaniu nowych miejsc pracy, zwłaszcza na terenach gdzie bezrobocie jest znaczne, jest dobre, społecznie korzystne – podkreślał podczas ceremonii składania podpisów pod dokumentem marszałek Piotr Całbecki. Strony zgodnie zadeklarowały, że najlepszym rozwiązaniem, które otworzy drogę do stworzenia podstrefy w Unisławiu, jest wyłączenie terenów byłej cukrowni z KSC jeszcze przed jej prywatyzacją i przekazanie ich gminie lub województwu. Prezes Teresa Kamińska zaznaczyła, że Unia Europejska popiera wszelkie przedsięwzięcia prozatrudnieniowe jako jeden z kluczy do przezwyciężenia obecnego kryzysu ekonomicznego.

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje obecnie dziewięć podstref PSSE o łącznej powierzchni ponad 620 hektarów: w gminie Barcin, Bydgoszczy, Grudziądzu, Kowalewie Pomorskim, Łysomicach, Rypinie, Świeciu, Toruniu, gminie Wąbrzeźno. Unisław aspiruje by właśnie tu została utworzona kolejna, już 10 podstrefa PSSE.