Dziś jest: środa, 03 marca 2021r. Godzina: 15:41 Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Pogoda

Marzec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Z kart historii Unisławia

Z kart historii Unisławia
26.01.1945 r. Unisław został wyzwolony spod okupacji niemieckiej. Jak piszą Hanna i Janusz Medoniowie, w opracowanym artykule „Kiedy przyszło wyzwolenie”, (Unislavia nr 2,  1995) „….W dniu 26 stycznia został wyzwolony Unisław, 26 i 27 stycznia 160 i 162 dywizje czołgów sforsowały Wisłę pod Chełmnem, a w nocy z 27 na 28 stycznia oddziały rosyjskie wkroczyły do stolicy powiatu……”.

To już 76 lat odkąd mieszkamy w wolnym Unisławiu. To dzięki naszym przodkom mamy wolność, a to, że pięknieje z roku na rok to zasługa kolejnych pokoleń i kolejnych Włodarzy gminy Unisław. W 1998 r., a więc 23 lata temu, Szkoła Podstawowa w Unisławiu zorganizowała konkurs wierszy o Unisławiu „Nasz Unisław”, - tak wówczas widziano Unisław w poezji.

Twórcy wierszy byli wówczas młodzieżą uczęszczającą do Szkoły Podstawowej, dziś to już osoby dorosłe, mające swoje rodziny, ale wiersze pozostały.

Może warto spróbować swoich sił i napisać wiersz o Unisławiu, a może o każdej miejscowości w gminie Unisław,  jak wygląda, co nam się podoba… ZACHĘCAMY będzie to pamiątka dla pokoleń.

"UNISŁAW' Unisław to nasza miejscowość, Poczta, gmina, domy, przedszkole. Nowa szkoła też się znajduje, A dyrektor szkoły ławki, krzesła kupuje. Unislawska polska apteka, na chorych ludzi czeka, Aby kupili tabletki, i syropy I nie dostali większej choroby. Ludzie na ptaki się wpatrują A potem budki dla nich budują. Nasz herb to pies na stojących łapach, Unisław znajduje się na różnych mapach. Każdy go znajdzie na mapie Polski I powie, że Unisław jest Pomorski. Monika	kl. Va

Unisław jest piękny, każdy topowie. f-rzyjedz tam spodoba się tobie; Dzisiaj jak zwykle, piękną pogoda, nie przyjechać tam, jest wielka szkoda, Na stadionie mecz się rozgrywa, każdy: zawodników zdrowy jak ryba. W domu kultury znowu zabawa, w szkole wiadomo, wielka jest wrzawa każdy w Unislawiu mówi tak, Kocham Unisław, kocham ten świat.  Kinga	kl.Vb

Nasz kochany Unisław. Ma herb psa stojącego, na dwóch łapach.  Ten nasz kochany Unisław, jest pięknym wesołym, miastem  A ta piękna, duża szkoła. A ten nasz piękny duży Unisław, niczym burza lub deszcz, stoi wytrwale nasza kochana wieś.

Unisław to jest potęga Unisław najlepszy jest Unisław trzeba szanować i Naszą Ojczyzną też.  Jak gramy w piłkę Jak gramy w grę  Wszyscy zawsze do startu gotowi są 1 czy tego chcecie czy nie chcecie Unisław zawsze pierwszy

W dniu 12 stycznia 1945 roku rozpoczęte się ofensywa zimowa wojsk radzieckich i polskich znad Wisły i Narwi w kierunku zachodnim i północnym. Unisław jak i cały  Radzieckiej, dowodzonej przez generała płk W.Popowa i wchodzącej w skład II Frontu Białoruskiego. 25 stycznia wojska 47 korpusu okrążyły Toruń, jednak nie wyzwalały miasta, lecz pozostawiając niewielkie sity w celu blokady garnizonu niemieckiego nacierały dalej, wyzwalając między innymi okolice Unisławia. W dniu 26 stycznia został wyzwolony Unisław, 26 i 27 stycznia 160 i 162 dywizje czołgów sforsowały Wisłę pod Chełmnem, a w nocy z 27 na 28 stycznia oddziały rosyjskie wkroczyły do stolicy powiatu. Jednak walki w naszych okolicach toczyły się jeszcze kilka dni. W nocy z 30 na 31 stycznia Niemcy wydostali się z kotła toruńskiego i osiągnęli rejon Grzybna, Cichoradza, Dąbrowy Chełmińskiej. 1 lutego wojska radzieckie wkroczyły do Torunia i niezwłocznie udały się w pościg za uchodzącym wrogiem, którego celem było połączenie się z garnizonem grudziądzkim. Niemcy okrążeni w rejonie Cichoradza, Dąbrowy Chełmińskiej oraz Gzina i Bruk do 7 lutego zostali rozbici. Jedynie 5.000 ludzi z liczącego 18.000 garnizonu toruńskiego połączyło się pod Świeciem ze spieszącymi im na pomoc wojskami garnizonu grudziądzkiego. Z pozostałych 13.000 Niemców 9.000 poległo, a 4.000 dostało się do niewoli. Do dziś w okolicy Unisławia znajdujemy pamiątki po tamtych dniach w postaci niewypałów i drobnego sprzętu wojskowego, a na wieży kościoła w Unisławiu pozostał ślad po pocisku artyleryjskim. Ponadto, jak wspominają niektórzy świadkowie tamtych wydarzeń, w wielu miejscach znajdują się dawno zapomniane, bezimienne, zbiorowe mogiły żołnierzy niemieckich.