Dziś jest: sobota, 18 września 2021r. Godzina: 20:02 Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława

Pogoda

Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Gmina Unisław

Gmina Unisław to nadwiślańskie tereny z pięknymi krajobrazami, nowoczesna infrastruktura drogowo - gospodarcza, kilometry ścieżek rowerowych, bogata oferta edukacyjno - kulturalna, kompleksy sportowo - wypoczynkowe oraz ciekawe miejsca na wyciągnięcie ręki.

Nasza gmina położona jest w środkowej części województwa kujawsko - pomorskiego, w powiecie chełmińskim. Gmina posiada status gminy wiejskiej, zajmuje obszar 7245 ha i liczy niecałe 7 tys. mieszkańców. Centralną miejscowością gminy jest Unisław, który jest dużą wsią, a ze względu na rozkład przestrzenny z krzyżującą się siecią ulic, ma cechy małego miasteczka. W centrum Unisławiu znajduje się Urząd Gminy, budynek poczty oraz Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna. Gmina Unisław graniczy z gminą: Dąbrowa Chełmińska, Zławieś Wielka, Łubianka, Kijewo Królewskie i Chełmno. Podzielona jest na 10 sołectw: Unisław, Raciniewo, Grzybno, Głażewo, Stablewice, Gołoty, Bruki Unisławskie, Bruki Kokocka, Błoto i Kokocko. Gmina Unisław dysponuje: zespołem szkół i przedszkolami, żłobkiem, halą widowiskowo – sportową, boiskiem Orlik, ośrodkiem kultury, biblioteką publiczną, ośrodkiem zdrowia, ośrodkiem pomocy społecznej, domami dziennego pobytu dla seniorów, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, posterunkiem policji oraz połączeniami kolejowymi do Chełmży, Torunia i Bydgoszczy.

Tereny Unisławia i jego okolic były zamieszkałe od najdawniejszych czasów, a ich historia wpleciona jest w całokształt dziejów Ziemi Chełmińskiej. W okresie przedkrzyżackim (ok. 1161-1187) tereny naszej gminy należały do wojewody mazowieckiego Komesa Żyry, wtedy to na tym obszarze istniał tylko jeden gród w Unisławiu. W latach 1226-1228 Ziemię Chełmińską opanowali Krzyżacy, którzy zamienili osadę w siedzibę komturstwa, budując tu kościół oraz zamek (Ciekawostka! W wyniku badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. stwierdzono, że zamek główny znajdował się w zachodniej części Góry Zamkowej, w części północnej było przedzamcze mniejsze, a we wschodniej części góry przedzamcze większe. Sam zamek wysoki, czyli główny element, był bardzo mały, miał ok. 30 metrów rozpiętości. Przez to należy go uznać za najmniejszy zamek krzyżacki na Ziemi Chełmińskiej). Oni właśnie nadali osadzie herb psa wspiętego do góry w lewo i mającego zadarty ogon. Po drugim pokoju toruńskim, Unisław wraz z Ziemią Chełmińską przeszedł w ręce polskie jako własność kapituły Chełmińskiej, w którym pozostał aż do rozbioru w 1772r. W 1883r. wybudowano tu cukrownię, a w 1902r. połączenie kolejowe z Chełmnem. W 1920 r. Unisław ponownie wrócił w ręce polskie i po reorganizacji powiatu został siedzibą gminy. II wojna światowa nie oszczędziła terenów naszej gminy. Po wojnie nastąpił rozwój Unisławia, w 1946r. utworzono tu ośrodek zdrowia. Wieś była już wówczas całkowicie zelektryfikowana i miała sieć wodociągową. Wraz ze stałym napływem ludności nastąpił dynamiczny rozwój usług, rzemiosła i budownictwa.

Gmina Unisław jest gminą rolniczą, posiada urozmaiconą rzeźbę terenu. Na terenie naszej gminy znajdują się miejsca o wysokich walorach przyrodniczo – krajobrazowych. Należy do nich obszar doliny rzeki Wisły, którego część należy do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły. Tereny zalewowe Wisły objęte są siecią obszarów Natura 2000 pn.: Dolina Dolnej Wisły (obszar specjalnej ochrony ptaków) i Solecka Dolina Wisły. Na krawędzi doliny Wisły znajdują się liczne punkty widokowe, a wśród nich relikty grodziska i dawnego zamku krzyżackiego. Na uwagę zasługują także pomniki przyrody: dąb rosnący w leśnictwie Raciniewo, aleja lipowa ciągnąca się wzdłuż drogi Unisław – Gołoty oraz cis w unisławskim parku. Obszar gminy należy do krajowej sieci ekologicznej EKOCENT – Polska, której oś stanowi dolina Wisły – korytarz ekologiczny o znaczeniu kontynentalnym. Gmina Unisław tworzy wraz z gminami Dąbrowa Chełmińska, Kijewo Królewskie, Zławieś Wielka Lokalną Grupę Działania, skąd pozyskuje wsparcie finansowe na rozbudowę oraz promocję produktów tradycyjnych i lokalnych twórców.

Ostatnie lata to czas dużych przeobrażeń obszarów gminy. Dzięki licznym inwestycjom drogowym i ambitnym inwestycjom w wielu innych dziedzinach wizerunek gminy zmienia się na lepsze. Na terenie gminy powstały: nowoczesne świetlice wiejskie, place zabaw, liczne ścieżki rowerowe, boiska i siłownie zewnętrzne, profesjonalny Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Łowieckiej. Prężnie działające organizacje pozarządowe i instytucje kultury owocują: ciekawymi i rozpoznawalnymi imprezami plenerowymi. Jedną z nich jest „Święto Kapusty”. Jest to impreza, która odbywa się w trzecią sobotę września w Brukach Unisławskich. Podczas niej promowany jest regionalny produkt, jakim jest kapusta, a program artystyczny, przesycony tematyką kapuścianą, zyskuje z roku na rok coraz większą popularność nie tylko wśród mieszkańców, ale i wśród turystów z regionu, a nawet i całej Polski. W kapuścianym święcie biorą także udział mieszkańcy z zaprzyjaźnionej, niemieckiej Gminy Hohenhameln, z którą nasza gmina nawiązała współpracę w 1999 roku.

Gmina Unisław to również prawdziwa gratka dla pasjonatów wyjątkowych zabytków. Najcenniejszymi zabytkami architektury sakralnej gminy Unisław są kościoły w Unisławiu, Grzybnie i Kokocku. Z kolei we wsi Błoto znajduje się odnowiony cmentarz menonicki. Odwiedzając Gminę Unisław warto zobaczyć także m.in.: budynek dworca kolejowego i wieżę ciśnień w Unisławiu, obserwatorium astronomiczne „Astrobaza” w Unisławiu, Belweder, XIX - wieczny budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Unisławiu, Park w Unisławiu, Górę Zamkową w Unisławiu, Krzyż w Gołotach, Dom Wiejski z Izbą Pamięci w Gołotach, Pomnik pomordowanych w raciniewskim lesie.

Na terenie gminy znajduje się również Magiczny Stok w Unisławiu. To profesjonalny ośrodek narciarski, który w sezonie zimowym oferuje narty i snowboard na zboczu Pradoliny Wisły, a w okresie wiosenno - letnim zaprasza do parku rozrywki z wieloma atrakcjami. Z kolei w Głażewie  znajduje się Tor Pit-Bike. To miejsce, które dostarcza adrenaliny i wielkiej frajdy miłośnikom jazdy na małych motocyklach. Na miejscu istnieje także wypożyczalnia.

Zapraszamy do poznawania urokliwych miejsc w Gminie Unisław!