A A A Są pieniądze na piece i nie tylko

Mieszkańcy czterech gospodarstw skorzystali z tegorocznego programu EKOpiec2018. Dzięki temu mogli liczyć na 4 tys. zł dofinansowania przy wymianie kotła na bardziej ekologiczny. 

Budżet pozwalał sfinansować dziesięć takich inwestycji. Obecnie pojawiają się nowe możliwości finansowe. Warto też zmienić nawyki w rozpalaniu ognia w piecu aby poprawić jakość powietrza.
 
Gmina Unisław realizowała program EKOpiec2018 dzięki dotacji pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Dofinansowaniem objęte były przedsięwzięcia związane z wymianą istniejącego kotła zasilanego paliwem stałym na kocioł na paliwo stałe piątej klasy, lub na kocioł olejowy, gazowy, elektryczny.
Dofinansowanie udzielane było poszczególnym mieszkańcom w wysokości 4 tys. zł do wymiany jednego kotła z czego 2 tys. zł pochodziło z WFOŚiGW w Toruniu, a 2 tys. zł z budżetu Gminy Unisław. Program EKOpiec2018 został zakończony, ale obecnie istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego wysoko-emisyjnego kotła grzewczego w ramach Programu Czyste Powietrze. Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Warto też pamiętać, że w wielu kotłach jest możliwość palenia tzw. metodą „od góry”. Zastosowanie tego rozwiązania powoduje znacznie mniejszą emisje zanieczyszczeń oraz oszczędności. W internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych na ten temat.