A A A Złapiemy czystą energię

Blisko 50 instalacji wykorzystujących energię słoneczną już wkrótce pojawi się w różnych częściach naszej gminy.

W Urzędzie Gminy w Unisławiu podpisana została umowa na montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych na terenie gm. Unisław. Na posesjach mieszkańców powstaną 44 instalacje solarne (wykorzystujące energię słoneczną do podgrzania wody).  Z kolei na budynkach użyteczności publicznej zamontowane zostaną trzy instalacje fotowoltaiczne.  Łącznie oba zadania to koszt niemal miliona złotych. Ten i inne przygotowywane projekty mają wpłynąć na oszczędności mieszkańców i lepszą jakość powietrza.

- Zależy nam na tym, by sięgać po nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które realnie mogą poprawić jakość życia naszym mieszkańcom - zaznacza wójt Jakub Danielewicz – Niezwykle istotny jest też rachunek ekonomiczny. Mieszkańcy już niebawem z pewnością odczują różnicę w wydatkach na opał czy prąd. Za sprawą kolektorów fotowoltaicznych zmniejszą się również wydatki na oświatę i administrację.

Udział finansowy mieszkańców przy kolektorach słonecznych waha się w zależności od typu kolektora i jego wielkości od niespełna 5 do blisko 10 tys. zł. Solary powstaną na posesjach mieszkańców, którzy odpowiedzieli na publiczne zaproszenie gminy do udziału w tej inwestycji. Nie będą oni musieli palić w piecu czy używać podgrzewaczy by nagrzać wodę. Energia słoneczna sprawi, że będą mieli gorącą wodę. Mieszkańcy poniosą połowę kosztów, reszta środków będzie pochodziła z funduszy europejskich. Z kolei instalacje fotowoltaiczne (zmieniające energię słoneczną na elektryczną) powstaną na obiektach publicznych. W prąd ze słońca wyposażone zostaną szkoły w Unisławiu i Kokocku oraz Urząd Gminy w Unisławiu. Będą to pierwsze tego typu instalacje na budynkach publicznych w naszej gminie.  Do końca czerwca inwestycja ma być zakończona.