A A A Dzień sportu i piknik na otwarcie ulic

9 września odbył się piknik z okazji zakończenia modernizacji ulic Słonecznej i Szymanowskiego. Orlik wypełnił się mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. Uroczystego otwarcia dokonali: wójt Jakub Danielewicz, ks. Marek Linowiecki, oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy w Unisławiu Mateusz Szatkowski.

Piknik połączony został z obchodami „Dni Sportu na Orliku”. Podczas którego odbyły się konkurencje dla dzieci i dorosłych mieszkańców m.in. rodzinne rozgrywki w bulle. W turnieju ulic uczestnicy wystartowali w biegu w portkach, przeciąganiu liny. Odważne panie natomiast wystartowały w  biegu w szpilkach. Dzieci mogły poznać gry starszego pokolenia między innymi: grę „w spalonego” na ulicy, „klasy” i wiele innych. Uczestnicy wszystkich konkurencji zostali nagrodzeni. Wszystkie zmagania sportowe odbyły się pod czujnym okiem animatorów z Orlika: Mariusza Krzemińskiego i Anny Cieślak. Nie zabrakło ciepłej grochówki i słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez mieszkańców i  przy wsparciu: piekarni oraz Urzędu Gminy. Nastąpiło też symboliczne poświęcenie nowych ulic.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji drogowych na obu ulicach ułożono m.in.: nową nawierzchnię z kostki betonowej, powstały też chodniki, zjazdy do posesji, oznakowanie poziome i pionowe.

Na przebudowę ulicy Szymanowskiego, podobnie jak na przebudowę ul. Słonecznej (którą wykonano w ubiegłym roku), gmina zdobyła unijne wsparcie w ramach zadania „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie wyniosło blisko 64 procent kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Przebudowa ul. Szymanowskiego kosztowała ponad 264 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniosło niemal 164 tys. zł. Z kolei koszt przebudowy ul. Słonecznej wyniósł 305 tys. zł, a europejskie wsparcie wyniosło ponad 183 tys. zł.