A A A Zamek w Unisławiu – być może są pozostałości

Znamy już pierwsze wyniki badań archeologicznych prowadzanych w Unisławiu na Górze Zamkowej.

Archeolodzy, pod kierownictwem doktora Marcina Wiewióra dokonali pierwszych nieinwazyjnych badań unisławskiej Góry Zamkowej. Badania były prowadzone w ramach projektu Castra Terrae Culmensis – na rubieży chrześcijańskiego świata. Interdyscyplinarne badania nad warownym  budownictwem zakonu krzyżackiego w świetle źródeł archeologiczno-architektonicznych, historycznych i przyrodniczych.

Z pokolenia na pokolenie przekazywano ustnie informację, że zamek krzyżacki w Unisławiu był, jednak nie zachowały się źródła potwierdzające  istnienie tego zamku. Nie było nic, aż do dziś…. Na spotkaniu z wójtem Gminy Unisław Jakubem Danielewiczem, podczas którego wójt zapewnił o współpracy i pomocy w przeprowadzeniu badań,  Marcin Wiewióra powiedział - nie róbmy sobie zbytniej nadziei dmuchając na zimne, żeby potem być mile zaskoczonym.

Tak więc, podchodzimy do tego spokojnie aczkolwiek z emocjami. Na poniższym zdjęciu, które zostało wykonane na Górze Zamkowej, ten „mały kwadracik” po lewej stronie być może pokazuje istnienie murów po zamku krzyżackim – w każdym razie są  to prawdopodobnie pozostałości po zamku. Jest to tak zwany Zamek Wysoki, kolory zielone i pomarańczowe, to prawdopodobnie fragmenty murów, natomiast  niebieski kolor pomiędzy kolorami zielonymi to być może dziedziniec, choć to tylko przypuszczenia bowiem jest to ziemia piaszczysta i występują zniekształcenia spowodowane osuwaniem się góry – mówi  Marcin Wiewióra. Obok „małego kwadracika” z prawej strony znajduje się tzw. przedzamcze, zdaniem Kierownika projektu, tam również znajdują się jakieś elementy mające być może znaczenie dla historii zamku w Unisławiu.

Góra zamkowa w Unisławiu


Na razie były to badania nieinwazyjne wykonane przy pomocy specjalistycznych technik badawczych. W jakim stanie zachowały się  mury tego jeszcze nie wiemy,  dokładniejsze badania  będą wykonywane w przyszłym roku - zapewnił  doktor Marcin Wiewióra. Informacje będą przekazywane na bieżąco a znaleziska z wykopalisk trafią do salki muzealnej w bibliotece.

Zachęcamy do obejrzenia pierwszych filmów z badań archeologicznych prowadzonych na Górze Zamkowej w Unisławiu.